Informatikai hálózat építése

Vezetékes és vezeték nélküli informatikai hálózatok kiépítése

Egy vállalat sem működhet számítógépes hálózat nélkül. Egyik fő profilunk a hálózat megtervezése, informatikai hálózatok kiépítése, valamint meglévő hálózat fejlesztése. Munkánk során arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk számára a lehető legstabilabb és legmegbízhatóbb infrastruktúrát biztosítsuk, legyen szó kisebb irodai környezetről vagy nagyobb ipari létesítményekről. Kiemelten foglalkozunk a legújabb technológiák bevezetésével, hogy hálózataid mindig megfeleljenek a legmodernebb iparági szabványoknak.
 
Eszközök a kiépítés során:

Fortinet, Aruba, Zyxel, TP-Link és egyéb nagy gyártók termékeinek telepítésével biztosítjuk, hogy a megoldásaink minden esetben megbízhatóak és hosszú távon fenntarthatóak legyenek. Kínálatunk a kis irodák egyszerű rendszereitől, az ipari telephelyek bonyolult hálózati megoldásaiig terjed, amelyeket a tervezéstől kezdve, akár az üzemeltetésig is teljes körűen menedzselünk. Nemcsak a kábelezésben nyújtunk támogatást, hanem az eszközök kiválasztásában, telepítésében és későbbi karbantartásában is. Így, ha igényt tartasz rá, akkor akár minden lépésnél tudjuk biztosítani szakértelmünket.

A hálózatok tervezése és kiépítése során figyelembe vesszük a felhasználási környezet igényeit. Legyen szó kis irodai hálózatról, ahol fontos a zavartalan és gyors internetkapcsolat, vagy nagy ipari környezetről, ahol komolyabb lefedettség és nagyobb eszközszám szükséges. Ezen felül, optikai hálózati megoldásaink révén gyors, stabil és megbízható adatátviteli rendszereket hozunk létre, amelyek alkalmasak a nagy sebességű és hosszú távú működésre.

Amennyiben céged számára az eszközök bérlése lenne az ideális megoldás, erre is kínálunk lehetőséget. Így, költséghatékony és rugalmas módon fejlesztheted hálózati infrastruktúrádat, miközben folyamatos támogatást biztosítunk a rendszerek zavartalan működéséhez.

Strukturált hálózatok

Manapság minden vállalkozásnak szüksége van valamilyen számítógépes hálózatra. Az optimális rendszer kiépítése nagy mértékben függ a használt eszközökről, a szoftverektől, az igényelt adatátviteli sebességtől. Befolyásolja még a telephely adottsága, és az adatátviteli távolság is. A számítógépek, telefonok, kamerák, hozzáférési pontok működéséhez mind-mind valamilyen kábeles informatikai hálózat szükséges. Ha kérdésed van, keress bennünket bátran, szívesen segítünk a tervezésben és a megvalósításban is!

Optikai hálózat

Telephelyeden, az épületek közötti optikai szálas megoldás több okból is kulcsfontosságú. Jelentősen növeli az adatátviteli sebességet, biztosítva a zökkenőmentes kommunikációt és a hatékony működést. A hálózat kiépítése során biztonságosabb kommunikációs infrastruktúrát tudunk átadni, mivel a hagyományos rézalapú megoldásokhoz képest kevésbé érzékeny az interferenciára és a kiberfenyegetésekre.
Megbízásaink során számos sikeres projektet magunk mögött tudhatunk már, és szívesen segítünk neked is! Munkánkat minden esetben mérési jegyzőkönyvvel adjuk át.

WIFI kiépítés

A vezetékes számítógépes hálózat mellett gyakori igény a beltéri és kültéri lefedettség biztosítása. Ahhoz, hogy minden megfelelő legyen, és elégedetten használjátok, elég sok információra szükségünk lesz. Fontos egy mérethelyes alaprajz, ami alapján a tervező szoftverünkkel meghatározhatjuk a “internet szóró” egységek pontos helyét, hogy mindenhol megfelelő lefedettség legyen. Tudnunk kell, hogy egyszerre hány munkatárs használja majd, lesznek-e kiemelt helyiségek, ahol koncentráltabb lehet az egyidőben csatlakozó eszközök (felhasználók) száma. Ilyen lehet például egy ebédlő, egy konferenciaterem.
Nyílt terület esetén tudnunk kell, hogy van-e optikai rálátás, vannak-e épületek, egyéb környezeti akadályok.

Bővebben a témáról cikkeinkben is olvashatsz.

rendszergazda szolgáltatás flame
Tűzfal beállítás

Minden informatikai hálózatnak a lelkét ez az eszköz adja. Ezen keresztül megy minden céges adatod, akár belső hálózaton dolgozol, akár kívülre küldesz információkat. A hálózatépítés során itt lehet kialakítani a szabályokat, valamint elsődleges védelmi vonalat kiépíteni az illetéktelen információszerzés, és behatolás ellen.

Switch konfigurálás

Hasonlóan a tűzfalhoz, ez is elengedhetetlen része egy jól felépített informatikai hálózatnak. Ezen az eszközön is keresztül mennek az adataid, ill. az adatforgalmat irányítja egy számítógépes hálózatban. A switch az egyes csatlakoztatott eszközök (pl. számítógépek, nyomtatók, szerverek) közötti kommunikációt kezeli azáltal, hogy az adatcsomagokat célzottan a megfelelő eszközhöz továbbítja.

Informatikai hálózatok üzemeltetése

Egy jól kiépített rendszernek is szüksége van időről-időre frissítésekre, utólagos konfigurálásra a biztonságos működés érdekében, melyet mérnökeink igény esetén elvégeznek. Ezek a frissítések kiterjednek a hozzáférési pontokra, valamint a többi hálózati eszközre is. 

Hogyan dolgozunk a hálózatépítés során?

Felmérés és konzultáció

Első lépéseként, a felmérés alkalmával egyeztetjük az elképzeléseket és a lehetőségeket. Közösen átbeszéljük milyen eszközök lennének a legalkalmasabb a kívánt cél eléréséhez. Elkészítjük az árajánlatot, és a megrendelés után szerződünk.

Telepítés, kivitelezés

Hálózati tervet készítünk, amely alapján beszerezzük a szükséges eszközöket. Kiépítjük a nyomvonalat, behúzzuk a kábeleket, felszereljük a szekrényeket, beépítjük az eszközöket, majd konfigurálunk, hogy neked már csak használni kelljen.

Átadás, betanítás

A hálózatépítés utolsó fázisa az eszközök üzembe helyezése. A rendszerterv alapján leteszteljük a hálózatot alkotó egységeket. Lemérjünk minden egyes végpontot, hogy megfel-e a szabványnak, elkészítjük a mérési jegyzőkönyvet, és átadjuk a kész informatikai hálózatot.

Legjobb hálózati megoldások – Réz, optika vagy Wi-Fi? Melyik informatikai hálózat a legjobb választás?

1) Réz alapú kábelezés

A réz kábelezés az egyik legelterjedtebb hálózati megoldás, amely megbízhatóságának és költséghatékonyságának köszönhetően továbbra is népszerű választás. A csavart érpáras rézkábelek különböző kategóriákba sorolhatók, amelyek eltérő sebességet és teljesítményt biztosítanak.

Milyen hálózati kábelt érdemes választani?

Olvasd el cikkeinket is a témában: hálózatépítés árak, ill. a leggyakrabban használt kábelekről és a bekötési színsorrendről.

Category 5E (Cat5E), (CAT6):

Maximális sebesség: 1 Gbps (10 Gbps 55m CAT6)
Maximális távolság: 100 méter
Árnyékolás: nem feltétlenül szükséges, CAT6 jobb árnyékolás és zavarszűrés mint a CAT5E esetében

A Cat5E és CAT6 kábelek a legszélesebb körben használt réz alapú hálózati megoldások, amely elsősorban kis- és középvállalkozások számára ideális. Megbízhatósága, költséghatékonysága és egyszerű telepíthetősége miatt népszerű választás az irodai informatikai infrastruktúrák kiépítéséhez. Támogatja a gigabites sebességet, ami a legtöbb irodai feladathoz alkalmassá teszi.

  • Internet és belső hálózati kapcsolat biztosítása
  • E-mail és felhőalapú szolgáltatások használata
  • Online konferenciahívások (pl. Teams) és VoIP telefonrendszerek működtetése
  • Hálózati nyomtatók, szerverek és munkaállomások csatlakoztatása
  • Alapvető fájlmegosztás és adatforgalom lebonyolítása


Mikor nem elegendő?

  • Ha nagy sávszélességű alkalmazásokat használtok (pl. 4K videószerkesztés, nagy adatbázisok valós idejű kezelése)
  • Ha hosszú távú számítógépes hálózatban gondolkoztok – A Cat6 vagy Cat6A kábelek nagyobb sebességet és jobb zavarszűrést kínálnak.
  • Ha nagy elektromágneses interferenciával rendelkező környezetben dolgoztok (pl. gyárak, adatközpontok), ahol az árnyékolt kábelek előnyösebbek lehetnek.
Category 6A, CAT7:

Maximális sebesség: 10 Gbps 100m 
Maximális távolság: 100 méter
Árnyékolás: Létezik árnyékolt (STP) és árnyékolatlan (UTP) verzió is. Jobb interferenciakezelés, mint a Cat6 esetében

A CAT6A a Cat6 továbbfejlesztett változata, amelyet kifejezetten nagy sebességű adatátvitelre optimalizáltak. A Cat6A fő előnye a megnövelt sávszélesség és zavarszűrés, amely lehetővé teszi a nagy sebességű adatátvitelt nagyobb távolságon is alkalmassá teszi.

  • Közepes és nagyvállalatok számára, ahol több eszköz egyszerre forgalmaz nagy mennyiségű adatot.
  • gyors hálózat kiépítésére, ha az adatforgalom hosszú távon is stabil kell maradjon.
  • Interferenciával terhelt környezetben, 
  • Jövőbiztos hálózatokhoz, 
  • Adatközpontok (CAT7)


Mikor nem éri meg, vagy nincs
szükséged rá?

  • Ha nincs szükséged extra gyors sebességre, a Cat6A költséghatékonyabb megoldás lehet.
  • Ha hosszabb távolságokon van szükséged extrém sebességre. Ebben az esetben az optikai kábelezés mindenképp jobb választás. (és olcsóbb)
  • ha nincs megfelelő hálózati infrastruktúra
2) Optikai kábelezés

Az optikai szálas kábelezés a legnagyobb sebességet és a legjobb adatátviteli stabilitást biztosítja. A fényalapú adatátvitel révén elkerüli az elektromágneses interferenciát, ami a rézkábelek egyik hátránya lehet.

Optikai kábelek előnyei és sebességei

  • Gigabit Ethernet (1 Gbps) – Alapvető vállalati használatra
  • 10 Gbps Ethernet – Nagy adatforgalmat igénylő cégeknek
  • 40-100 Gbps Ethernet – Adatközpontok és fejlett infrastruktúrák számára


Mikor érdemes optikai szálas megoldást választanod?

  • Ha nagy távolságokat kell áthidalni adatveszteség nélkül.
  • Ha a vállalatnak kiemelkedő sávszélességre van szüksége.
  • Ha az számítógépes hálózatod hosszú távú befektetésként építed ki.
3) Vezeték nélküli informatikai hálózatok

Bár a vezetékes hálózatok (pl. CAT6A, CAT7) továbbra is a legmegbízhatóbb és leggyorsabb megoldást nyújtják, a modern vezeték nélküli technológiák is jelentős fejlődésen mentek keresztül. A legújabb szabványok nagyobb sebességet, jobb stabilitást és kisebb késleltetést kínálnak, így egyes esetekben akár alternatívát is jelenthetnek a vezetékes megoldásokkal szemben.

Milyen hozzáférési (AP) pontot válasszak? 
A WiFi 5 (802.11ac) az első olyan WiFi szabvány, amely kizárólag az 5 GHz-es frekvenciasávot használja, ezzel csökkentve a torlódást és növelve az adatátviteli sebességet.

Főbb jellemzői:

  • Maximális sebesség: 3,5 Gbps
  • Frekvenciasáv: 5 GHz
  • Csatornaszélesség: 80 MHz (opcionálisan 160 MHz)
  • Több antenna párhuzamos adatátvitelt tesz lehetővé (MIMO)

 

Ideális megoldás irodákban és otthoni környezetben, ahol stabil és gyors vezeték nélküli hálózat szükséges, például:

Nagy felbontású videó streaming, online konferenciák, VoIP hívások, nagyobb fájlok átvitele a hálózaton.

Bár a technológia nagyobb sebességet nyújt, nem képes kezelni nagy számú egyidejű kapcsolatot hatékonyan. Itt jön képbe a WiFi 6.

A WiFi 6 (802.11ax) szabvány nemcsak gyorsabb, hanem hatékonyabb is, különösen akkor, ha sok eszköz csatlakozik egy hálózatodra.

Főbb jellemzői:

  • Maximális sebesség: 9,6 Gbps
  • Frekvenciasáv: 2,4 GHz és 5 GHz
  • Csatornaszélesség: 160 MHz
  • Hatékonyabb eszközkezelés, kisebb késleltetés (MU-MIMO)

 

Az egyik legnagyobb előnye az OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) technológia, amely lehetővé teszi, hogy az adatok több eszközhöz is eljussanak egyidőben, így nagy forgalmú hálózatokban is stabil marad a kapcsolat.

Megfelelő lehet neked?

Ha nagy az irodád, ahol sok eszköz csatlakozik egyszerre a hálózathoz, esetleg okosotthonoknál, vagy nagy sávszélességet igénylő feladatoknál.

A WiFi 6E (802.11ax) a WiFi 6 továbbfejlesztett változata, amely a 6 GHz-es frekvenciasávot is támogatja. Ez még kevesebb interferenciát és nagyobb sebességet jelent.

Főbb jellemzői:

  • Maximális sebesség: 9,6 Gbps
  • Frekvenciasáv: 2,4 GHz + 5 GHz + 6 GHz
  • Csatornaszélesség: Akár 320 MHz

 

A 6 GHz-es sáv használata azt jelenti, hogy szinte zavartalan működést kínál zsúfolt városi, vagy olyan irodaházas környezetben, ahol sok informatikai hálózat találkozik.

Mikor lehet optimális választás?

Ha nagyvállalati környezetbe keresel alternatívát, ahol sok eszköz csatlakozik egyidőben és nagy mennyiségű adat mozog a hálózaton.

A WiFi 7 (802.11be) a legújabb szabvány (2024-es), amely még nagyobb sebességet és alacsonyabb késleltetést kínál, különösen olyan alkalmazásokhoz, mint a VR és valós idejű online játékok.

Főbb jellemzői:

  • Maximális sebesség: 46 Gbps
  • Frekvenciasáv: 2,4 GHz + 5 GHz + 6 GHz
  • Csatornaszélesség: 320 MHz
  • Több csatorna egyidejű használata a késleltetés csökkentésére

 

Bevezetése akkor lehet indokolt, ha extrém nagy adatátvitel szükséges (pl. mesterséges intelligencia), vagy nagyszámú eszközmennyiséget kell egyidőben kiszolgálni.

Gyakran Ismételt Kérdések​
Új informatikai hálózatot szeretnék, mi a teendőm?

Hálózatépítés általában akkor szükséges, ha céged telephelyet vált, és az új környezet nem rendelkezik a szükséges infrastruktúrával. Ebben az esetben nincs más dolgod, mint megkeresni bennünket, vázolni az elképzeléseidet, meglévő eszközeid típusát, vállalkozásod jelenlegi méretét, és a jövőbeni terveidet. Ezek mind-mind hatással lesznek az új hálózatra, de ezeket személyesen úgyis átbeszéljük.

Bérelhetek hálózati eszközöket?

Természetesen lehetőséged van eszközök bérlésére tőlünk. Felmérés után ajánlatot adunk havidíjas konstrukcióra is, amely minden esetben tartalmazza az eszközök felügyeletét!

Használhatók lesznek a régi hálózati eszközeim?

Általában igen. Ez attól függ, hogy a meglévő hálózati erőforrások, összhangban állnak-e vállalkozásod jelenlegi és jövőbeni méretével.

Esettanulmányok és cikkek a hálózatépítés témakörben

Szakértő kollégáink

Az önálló munka is legfőképpen egy jó csapatban teljesedhet ki, tehát elengedhetetlen egy kellően biztató, egymást támogató és mégis ösztönzően kritikus, ugyanakkor előremutató és kreatív közeg. 

Szakmai tudásunkat összeadva, az informatika szolgáltatás minden pillanatában tudásunk maximumát adjuk, hogy a legjobb végeredményt nyújthassuk át ügyfeleink részére.

Pommerenke Andreas

Ügyvezető

Hálózatok tervezése, tűzfal rendszerek, Windows szerver üzemeltetés, kliens üzenmeltetés, informatikai hálózatok tervezése, Microsoft 365 bevezetés, felügyelet, oktatás

Marsi Attila rendszermérnök
Marsi Attila

Rendszermérnök

Windows és Linux üzemeltetése, Mikrotik tűzfal rendszerek, hálózatok felügyelete, VPN megoldások, adatmentés és helyreállítás, virtualizációs technológiák kezelése

Kmetty Balázs​ rendszergazda
Kmetty Balázs

Rendszergazda

Hálózat üzemeltetés, windows szerver és kliens üzemeltetés, adatmentés és helyreállítás, hálózatépítés

Lépjünk kapcsolatba

A levél megérkezését követően, kollégánk 24 órán belül felveszi veled a kapcsolatot.

A honlap reCAPTCHA védelemmel van ellátva.
Adatkezelési tájékoztató